Edukacja

Jesteś na: Strona główna / Edukacja

Katowickie Wodociągi S.A. od lat na swoim terenie realizują wycieczki edukacyjne dla młodzieży. Program zwiedzania obejmuje wykłady, prezentacje oraz pokazy filmów z zakresu gospodarki wodno – ściekowej oraz ochrony środowiska. Przy współudziale Katowickich Wodociągów S.A. oraz Urzedu Miasta Katowice www.katowice.eu w połowie maja została otwarta Ścieżka Edukacyjna GIGABLOK www.gigablok.pl  na terenie najnowocześniejszej katowickiej Oczyszczalni Ścieków Gigablok. Ma ona na celu wzbogacić wiedzę mieszkańców regionu na temat ochrony środowiska, a w szczególności wody, oraz przybliżyć proces oczyszczania ścieków. W planach jest współtworzenie wraz z Urzędem Miasta Katowice programu edukacyjno – ekologicznego dla uczniów szkół miasta Katowice.

W ramach Ścieżki Edukacyjnej GIGABLOK odbywa się projekcja filmu "Giga" lub "Marcin" oraz kompleksowe zwiedzanie oczyszczalni zgodnie z procesem technologicznym oczyszczania ścieków. Film "Marcin" adresowany jest do starszej młodzieży i dorosłych, jest dokumentalno-fabularną opowieścią o wpływie człowieka na obieg wody w przyrodzie. "Giga" to film skierowany do najmłodszych. Jego fabuła oparta jest na autentycznej historii pieska wrzuconego przez bezdusznych ludzi do kanalizacji i znalezionego przez pracowników na oczyszczalni.

Obok wycieczek edukacyjnych nasza Spółka podejmuje także inne działania edukacyjne. W 2009r. nawiązała współpracę z Telewizją Silesia www.tvs.pl.  i zrealizowała dwa programy z cyklu „Ekofan”. Pierwszy został poświęcony oczyszczaniu ścieków, drugi dystrybucji wody. Oba odcinki w całości zostały zrealizowane przy udziale pracowników naszej Spółki i na obszarze naszego działania - w mieście Katowice.

Przedsięwzięciem o charakterze edukacyjno – artystycznym był plener fotograficzny FOTO DEJ zorganizowany wspólnie z portalem internetowym Moje Miasto Silesia www.mmsilesia.pl. Przyciągnął on na teren oczyszczalni fotografów amatorów i profesjonalistów. Efektem ich pracy są niecodzienne zdjęcia, które pozwoliły spojrzeć na oczyszczalnię z zupełnie innej, nieznanej dotąd perspektywy.