Siarczysty mróz kontra wodociągowe rury | Katowickie Wodociągi Spółka Akcyjna

Siarczysty mróz kontra wodociągowe rury

2012-03-05
Siarczysty mróz kontra wodociągowe rury

Od momentu wystąpienia siarczystych mrozów Katowickie Wodociągi S.A. odnotowały kilkaset zgłoszeń, dotyczących zamarzania przewodów wodociągowych. Przyczyną takiej sytuacji są źle zabezpieczone instalacje, a w tym roku dodatkowo długotrwałe utrzymywanie się ujemnych temperatur i towarzyszący temu brak śniegu.

Uszkodzeniom i zamarznięciom ulegają głównie rury o małych średnicach, czyli instalacje wewnętrzne, przyłącza domowe i przewody rozdzielcze na odcinkach końcowych. W momencie, gdy przepływ jest zbyt mały, głównie w godzinach nocnych, ilość dostarczanego ciepła wytwarzanego podczas przepływu wody jest niewystarczająca do ogrzania ścianek przewodu przynajmniej do 0 stopni. Wówczas rozpoczyna się proces zamarzania.
Najbardziej w okresie zimowym zagrożone są fragmenty instalacji na zewnątrz budynków: instalacje ogrodowe oraz przyłącza wodociągowe i kanalizacyjne. Aby zmniejszyć niebezpieczeństwo zamarzania rur należy je odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu rury można owinąć gąbką, wełną mineralną lub pianką i dodatkowo zabezpieczyć folią i taśmą izolacyjną. Należy również zadbać o uzupełnienie powybijanych szyb w pomieszczeniach, w których znajdują się rury i główny wodomierz, a także uszczelnić drzwi i okna.

W przypadku, gdy dojdzie do zamarznięcia należy usterkę zgłosić administratorowi budynku lub do dyspozytorni Katowickich Wodociągów S.A. Pracownicy wodociągów w zależności od materiału z jakiego wykonane są sieci do odmrażania przewodów wodociągowych stosują dwie metody. W przypadku rur stalowych stosuje się metodę rozmrażania elektrycznego. Za pomocą prądu o dużym natężeniu podawanego z dwóch stron zamarzniętego wodociągu, rura jest rozgrzewana. Rury z tworzywa sztucznego rozmraża się poprzez wprowadzenie do środka ogrzanej wody pod ciśnieniem. We własnym zakresie możemy też ogrzewać rury używając do tego termowentylatorów, suszarek, dmuchaw elektrycznych, a w przypadku rur stalowych również opalarek.

Katowickie Wodociągi na bieżąco starają się usuwać zgłaszane zamrożenia. W wielu przypadkach to jedynie pomoc doraźna, ponieważ rury zamarzają ponownie, dlatego tak istotne jest zabezpieczenie sieci przed zamarzaniem. Sytuacja powinna się poprawić, kiedy temperatura przez kilka dni będzie utrzymywać się w okolicach zera.

W razie wystąpienia zamarznięć sieci bądź awarii prosimy o kontakt z dyspozytorami Katowickich Wodociągów S.A. pod nr tel. 32 256 55 37, 32 256 48 09 oraz pod bezpłatnym nr tel. 994

do góry