Wodociągi współpracują z ASP | Katowickie Wodociągi Spółka Akcyjna

Strona główna/O NAS/Wydarzenia/Aktualności/Wodociągi współpracują z ASP

Aktualności

2018-12-12

Wodociągi współpracują z ASP

4 grudnia na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach została otwarta wystawa „Punkty zwrotne”. Stanowi jedno z wydarzeń towarzyszących szczytowi klimatycznemu. Jej myślą przewodnią jest środowisko naturalne. Prezentowane na niej prace dotyczące rzeki Rawy zostały zrealizowane w ramach zajęć, których partnerem są Katowickie Wodociągi.

Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach to jedna z kilku uczelni, z którymi współpracują Katowickie Wodociągi. Porozumienie w sprawie współpracy zostało podpisane w październiku br. Dotyczy realizacji zajęć z zakresu projektowania informacji wizualnej, których tematem przewodnim jest płynąca m.in. przez Katowice rzeka Rawa.

Na przestrzeni lat Rawa była w kręgu zainteresowań przede wszystkim hydrologów i historyków. Od jakiegoś czasu budzi też zainteresowanie artystów. Była fotografowana i tworzono na niej też instalacje. Obecnie zajmują się nią studenci Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Podczas zajęć projektowanie informacji wizualnej, które odbywają się na Wydziale Projektowania, realizują projekt „Rzeka Rawa w ujęciu fizycznym, historycznym i socjologicznym”. Realizację zadania w ramach porozumienia podpisanego z uczelnią w sposób aktywny wspierają Katowickie Wodociągi.

Punktem wyjścia dla studentów do realizacji projektu są publikacje wydane przez Katowickie Wodociągi pod redakcją dyrektora Jana Psiuka: „Monografia rzeki Rawy” oraz „Katowickie Wodociągi”. Wprowadzenie do tematu stanowił natomiast jego wykład, który odbył się na katowickiej ASP pod koniec października. W połowie listopada odbyło się też spotkanie mające na celu skonsultowanie prac przygotowywanych przez studentów. Wśród projektów obok wizualnego przedstawienia zanieczyszczeń Rawy, zakrytych i odkrytych odcinków rzeki pojawiły się też projekty z obszaru entomologii, czyli nauki o owadach, oraz prezentacje czysto artystyczne. Jednym z najbardziej nietypowych jest opis gatunków ważek żyjących nad rzeką Rawą. Jak się okazuje, spośród siedemdziesięciu kilku gatunków żyjących w Polsce nad Rawą odnotowano obecność ponad dwudziestu. Ciekawym wizualnie pomysłem było też zestawienie efektów działalności graficiarzy w obrębie koryta rzeki Rawy na terenie poszczególnych dzielnic Katowic. Obecnie część prac można zobaczyć na wystawie „Punkty zwrotne” prezentowanej w budynku ASP Katowice przy ul. Raciborskiej 50. Wystawa trwa do 21 grudnia br.

do góry