Zobacz Gigablok podczas Dni Energii | Katowickie Wodociągi Spółka Akcyjna

Strona główna/O NAS/Wydarzenia/Aktualności/Zobacz Gigablok podczas Dni Energii

Aktualności

2018-09-14

Zobacz Gigablok podczas Dni Energii

IV Dni Energii Miasta Katowice to m.in. okazja by zwiedzić oczyszczalnię ścieków Gigablok i dowiedzieć się w jaki sposób ze ścieków można uzyskać energię elektryczną i cieplną. Prócz tego będą ciekawe warsztaty, konkursy i pokazy.

Tegoroczne Dni Energii łączą się z finałem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu i odbywają się 22 września, czyli w Dzień bez samochodu. W tym dniu na katowickim Rynku od godziny 11.00 do 17.00 szereg atrakcji i ciekawostek.

Swoją ofertę zaprezentują przedsiębiorstwa energetyczne działające w Katowicach. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się co charakteryzuje paliwa dobrej jakości, a także poznać zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń grzewczych.

Fundacja ekologiczna Arka zaprasza do Kina dla klimatu, czyli specjalnej sali, w pełni zasilanej odnawialnymi źródłami energii, w której zobaczymy film dokumentalny i ekologiczne animacje. Kto chce się przekonać ile energii potrzebuje zwykły smartfon, może spróbować naładować baterię za pomocą roweru.

Koło Naukowe „FOTON” Politechniki Śląskiej zaprasza na pokazy i warsztaty przestawiające technologie pozwalające wytwarzać energię. Będzie można zobaczyć jak działają ogniwa wodorowe, fotoogniwa, elektrownie i turbiny wiatrowe i dowiedzieć się jak pozyskać prąd wykorzystując cytryny albo różnicę temperatur.

Z kolei Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych pokaże jak działają cewki Tesli, ręczne prądnice czy głośnik plazmowy.

Każdy będzie mógł zajrzeć do „Domu Ślązaka”, czyli pokoju, w którym przekonamy się ile energii, zasobów naturalnych i pieniędzy kosztują nas takie zachowania jak włączony telewizor w pustym pokoju czy mycie zębów bez zakręcania wody.

W ramach Dni Energii odbędą się bezpłatne wycieczki, na które będzie można pojechać ze specjalnego przystanku przy ulicy Młyńskiej 4. Będzie można zobaczyć ścieżkę edukacyjną w Oczyszczalni Gigablok, budynek pasywny w Parku Naukowo - Technologicznym Euro - Centrum, Elektrociepłownię - Zakład Wytwarzania Katowice oraz las w Muchowcu i dostrzegalnię przeciwpożarową.

Wycieczki do oczyszczalni Gigablok, gdzie znajduje się  ścieżka edukacyjna, zostały zaplanowane na godz. 11.00 i 12.00. Idąc trasą ścieżki, będzie można prześledzić proces oczyszczania ścieków od momentu wlotu do odprowadzenia oczyszczonej wody do Rawy. Uczestnicy zobaczą zbiorniki komór napowietrzania, koryta piaskownika, osadniki i komory fermentacyjne oraz najnowocześniejsze technologie i maszyny. Zwiedzający dowiedzą się jak wykorzystywany jest biogaz powstający w procesie fermentacji osadów ściekowych oraz jak produkowana jest z niego energia elektryczna i cieplna.

Organizatorem Dni Energii jest Miasto Katowice, współorganizatorami są ZEC Katowice S.A. oraz Tauron Ciepło sp. z o.o., natomiast Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach objął wydarzenie patronatem honorowym. IV Dni Energii Miasta Katowice są dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

do góry